11-11-2025

Marjan: “Ik krijg energie van het werken binnen het team en samen bouwen aan groei.”

Met haar open karakter, oog voor mensen en een flinke dosis energie is Marjan Bongers een van de drijvende krachten achter Bongers Architecten. Ze begon zeven jaar geleden bij het bureau met het organiseren van de randzaken rondom het team. Inmiddels is haar rol uitgegroeid tot een veelzijdige functie waarin ze verantwoordelijk is voor acquisitie, personeelszaken en administratie. “Ik vind het leuk dat mijn werkzaamheden erg afwisselend zijn. Geen dag loopt zoals ik van tevoren plan. De afwisseling tussen klantcontact, personeel en organisatie, daar ga ik goed op.”

Naast haar werk deelt Marjan het ondernemerschap met haar man Sander Bongers, met wie ze al 25 jaar samen is en bijna 18 jaar getrouwd. Samen hebben ze drie kinderen: Evi, Merijn en Bas. In deze blog vertelt ze over haar weg van de zorg naar de architectuur, haar rol binnen de organisatie en het avontuur van samen ondernemen.

Marjan Bongers, operationeel manager bij Bongers Architecten.

Achtergrond in de zorg

Voordat ze bij Bongers werkte, was Marjan actief in de zorg bij Yulius. “Ik heb het werken in de zorg altijd als heel bijzonder ervaren. Vooral het werken in het team, het met elkaar nadenken over een behandeling en het inzetten van deze hulp om de kinderen en hun ouders te helpen.”

Ze kijkt met warmte terug op die periode, waarin mooie en moeilijke momenten dicht bij elkaar lagen. “Pas kwam ik een jongen tegen die mij herkende. Hij vertelde dat het niet altijd makkelijk was toen hij bij ons op de groep was, maar dat hij veel had geleerd en nu een opleiding volgt op het hbo. Daar krijg ik kippenvel van.”

Veel van wat ze in de zorg leerde, gebruikt ze nog dagelijks. “Vooral op het gebied van de omgang met mensen, het openstaan voor anderen en luisteren naar wat er speelt. Door mijn werk in de zorg heb ik een andere kijk op bedrijfsvoering, waardoor ik flexibel kan denken en snel kan schakelen.”

De overstap naar Bongers

De stap naar Bongers kwam op een natuurlijk moment. “In 2018 zijn we gestart met de bedrijfsovername. Op advies hebben we toen met het hele team een SWOT-analyse gedaan om te kijken of onze doelen en wensen pasten bij Sanders visie en de manier waarop hij het bureau wilde voortzetten.”

Marjan was vanuit haar werk bekend met het maken van een SWOT-analyse en stelde voor om deze te begeleiden. “Een van de conclusies was dat het team een Wonder Woman wilde die de randzaken regelde. Bij de vraag wie dat dan zou zijn, zeiden ze: hier staat ze.” Wat begon met één dag administratie, groeide al snel uit tot een fulltimefunctie.

Overleg ontwerp woning plattegrond.

Het ondernemende powerkoppel

Marjan en Sander kennen elkaar al hun hele leven. “Mijn moeder grapt altijd dat we elkaar al sinds het consultatiebureau kennen. We zaten op de basisschool bij elkaar in de klas en later in dezelfde vriendengroep. Toen we 18 jaar oud waren, sloeg de vonk over.”

Op het eerste gezicht lijken ze elkaars tegenpolen. “Sander is heel rustig, weloverwogen en denkt goed na over beslissingen. Ik daarentegen ben een doener, impulsief, chaotisch, ga de uitdagingen aan en vind het fijn dat Sander mij soms even laat nadenken. Daarbij is het goed dat ik degene ben die vervolgens tot actie overgaat.”

Hun verschillen zorgen voor balans. “We zijn drie maanden in Australië geweest in een camperbusje. Als je zo dicht op elkaars lip zit, leer je veel van elkaar. Zo kwamen we erachter dat we elkaar uitbalanceren. We kunnen goed met elkaar praten, begrijpen elkaar en laten elkaar in onze waarde. We hebben allebei onze taken en vertrouwen elkaar daarin.”

“Door mijn werk in de zorg heb ik een andere kijk op bedrijfsvoering. Hierdoor kan ik flexibel denken en snel schakelen.”

Ondernemen als vrouw

Marjan leidt samen met Sander de bedrijfsvoering van Bongers Architecten. “Samen het bedrijf leiden is het leukste wat er is. Ik kan echt genieten van de gedrevenheid van het team en hoe ze opgaan in hun werk. Soms breng ik wat chaos mee tussen alle orde door,” zegt ze lachend. “Maar ik denk dat we zo juist onze weg vinden, met ruimte voor ieders manier van werken.”

Hoewel ze geen bouwkundige achtergrond heeft, voelt Marjan zich helemaal thuis binnen het vak. “Zelf heb ik natuurlijk geen opleiding in de bouw of in bouwkundige processen, maar in deze zeven jaar ben ik heel veel te weten gekomen. Wat ik niet weet, leg ik bij de mannen neer op het kantoor.”

Ondernemen en een gezin combineren vraagt soms om balans. “Er zijn momenten dat het veel is, maar gelukkig heb ik ondernemers om me heen met wie ik kan sparren. We hebben de afgelopen jaren fijne samenwerkingen opgebouwd die met ons meedenken. Ik geloof dat je expertise om je heen moet verzamelen om verder te komen.” Sinds januari werkt ook Josse bij Bongers Architecten. “Zij neemt werkzaamheden van mij over en ondersteunt mij waar nodig in mijn taken. Dat geeft mij ademruimte  en dat is heel fijn.”

    Waar Marjan energie van krijgt

    Marjan begint haar werkdag het liefst rustig. “Een lekker bakje koffie en even langs collega’s voor een gesprekje. Daarna rustig de mail opstarten en daar dingen op beantwoorden.” Toch noemt ze haar dagen vaak “chaotisch”. “Ik weet vaak ’s ochtends niet wat me de hele dag te wachten staat, en het kan altijd zo weer anders lopen.” Juist die dynamiek maakt haar werk interessant.

    Energie haalt ze vooral uit mensen. “Het werken binnen het team, tevreden opdrachtgevers en nadenken over waar we naartoe willen groeien: daar krijg ik energie van.” Eén project heeft voor haar een bijzondere betekenis: DUCE. “Vanuit mijn zorgkant heb ik hierin meegedacht, samen met onze architect Michiel die nadacht over de indelingen van het pand. Door mijn visie vanuit de hulpverlening in te zetten, denk ik dat we hier echt het verschil kunnen maken.”

    Ook buiten Bongers zoekt Marjan ontspanning en inspiratie. “Ik hou van muziek maken en speel viool en piano. Daarnaast sport ik graag en vind ik het belangrijk om tijd door te brengen met familie en vrienden.” Haar betrokkenheid bij de kerk, waar ze actief is in het jeugdwerk, geeft haar daarnaast veel voldoening.

    “Het team gaat voor kwaliteit en vindt persoonlijke aandacht belangrijk.”

    Voetballen bij Bongers.

    Wat is typisch Bongers?

    Volgens Marjan is Bongers boven alles een plek vol energie en betrokkenheid. “Het team is enthousiast, gedreven, gaat voor kwaliteit en vindt persoonlijke aandacht belangrijk.” Die trots ziet ze dagelijks terug. “Wat ik zo leuk vind, is dat de jongens echt gelukkig worden van het werken aan de projecten. En als je dan hoort van aannemers dat ze het fijn vinden om met onze tekeningen te werken, omdat ze technisch zo goed in elkaar zitten, dan ben ik best wel trots op onze mannen.”

    Ook klanten waarderen die zorgvuldigheid. “Wanneer een opdrachtgever zegt dat er goed is geluisterd en dat alle wensen op een mooie manier in het ontwerp zijn verwerkt, dan denk ik: dit is Bongers.”

    Over het team vertelt ze met een glimlach: “We hebben met de meeste collega’s een DISC gedaan. Wat grappig is, is dat de meeste de kleur blauw in hun profiel hebben: lekker gestructureerd, geordend en doordacht, maar ook gezellig en sportief.”

    Wat werken bij Bongers uniek maakt? “De sfeer”, zegt Marjan direct. “Er wordt veel overlegd, we helpen elkaar en denken samen na over nieuwe stappen. En tussen de middag is er altijd tijd voor een potje voetbal of een potje darten. Fanatiek zijn we zeker.”

    Voor Marjan draait ondernemen niet alleen om groei, maar om mensen: samenwerken, vertrouwen en samen iets moois bouwen. Als Marjan terugkijkt, overheerst trots. “Ik ben er trots op hoe Sander en ik zeven jaar geleden gestart zijn en om te zien waar we nu staan: het overnemen van het bedrijf, de aankoop van het pand, de verbouwing en de opdrachten die we binnenhalen.” Die trots deelt ze vooral met haar team. “We zetten er met elkaar de schouders onder, bereiken samen dingen en horen van partijen dat wat we afleveren van mooie kwaliteit is.” 

    Ook werken bij Bongers Architecten?

    Word een van onze eigen Bongers! Sluit aan bij het creatieve team en werk mee aan mooie projecten.

    Meer zoals dit lezen?

    Renovatie Zuid Holland

    14-10-2025

    Uw woning restylen: zo geeft u uw huis een nieuw leven

    Architect Sander Bongers, Bongers Architecten, werkt aan een schetsontwerp

    16-9-2025

    Wat doet een architect? Alles wat je moet weten.

    Julian Fiole, technisch ontwerper bij Bongers Architecten.

    7-8-2025

    Julian: "Elk ontwerp is anders. En dat maakt dit werk zo gaaf."

    Contact

    Dorpsstraat 48, 2969 AD  Oud-Alblas

    0184 69 2171 info@bongersarchitecten.nl
    Blijf up-to-date

    Meld je vrijblijvend aan voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte.

    Inschrijven
    Volg ons

    Volg ons op onze social media kanalen.